معاون دادگستری مازندران خبر داد

اجباری شدن دوره های مشاوره ازدواج از پایان سال 96

سه شنبه , 18 مهر 1396پرنیت خبر
اجباری شدن دوره های مشاوره ازدواج از پایان سال 96

کاسپین24/ معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری مازندران از اجباری شدن دوره های مشاوره پیش از ازدواج از پایان سال 96 و احداث 2ساختمان خانه مهر در ساری خبر داد.‌

به گزارش کاسپین24؛حجت الاسلام سید مرتضی موسوی صبح امروز در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: دغدغه اصلی رهبری و سران سه قوه مسئله آسیب‌های اجتماعی بوده که در تمام ادارات به‌عنوان یک برنامه ابلاغ شده است.

وی افزود: اکثر پرونده‌هایی که وارد دستگاه قضا می‌شود را ناشی از آسیب‌های اجتماعی بوده و پرونده‌های تهدید علیه امنیت و محارب بسیار کم است.

موسوی خاطرنشان کرد: ریشه بسیاری از جرایم را آسیب‌های اجتماعی بوده و اگر میزان بالایی از جرایم در جامعه وجود دارد به این علت بوده که به‌صورت ریشه‌ای در مبارزه با جرایم به این آسیب‌ها پرداخته و شناسایی نشده و اقدام اساسی در جهت رفع آنها انجام نشده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری مازندران در مورد سلامت اداری یادآور شد: هرچند استانداری‌ها به این موضوع می‌پردازند اما  این حوزه بی‌ارتباط با دستگاه قضا نبوده و بیشترین نقش این معاونت هدایتگرانه است تا دستگاه ها هدایت شده و برای حفظ سلامت و در راستای وظایف خود عمل کنند.

وی در ادامه ضمن ابراز این امر که در دستگاه قضا دو مسئله حقوقی و کیفری وجود دارد گفت: در سال 95، 10 موضوع اتهام نخست ورودی به دادسراها و دادگاه‌های عمومی بخش در مازندران توهین به اشخاص عادی با 27 هزار 596 فقره پرونده و رشد 10.34 درصدی نسبت به سال 94 است.

وسوی افزود: ضرب و جرح عمدی با 26 هزار 712 فقره پرونده و رشد 2.79 درصدی نسبت به سال 94، سرقت مستوجب تعزیر با 26 هزار 638 فقره پرونده و رشد 4.89درصدی نسبت به سال 94 تهدید با 198 هزار 809 فقره پرونده و رشد 14.42 درصدنسبت به سال گذشته، صدمه بدنی غیرعمدی با 17 هزار 344 فقره پرونده و رشد 2.33 درصدی، تخریب اموال منقول با 13 هزار 287 فقره پرونده  وبا رشد 6.3 درصدی، موادمخدر با 9 هزار 958 فقره پرونده و رشد 30.20 درصدی از جمله اتهامات ردیف اول ورودی به دادگاه ها و دادسراهای عمومی بوده است.

کلاهبرداری با 8 هزار و 709 فقره پرونده و رشد 15.8 درصدی، خیانت در امانت با 8 هزار 177 فقره پرونده و کاهش  منفی1.45 درصدی ، مزاحمت ملکی با 6 هزار و 795 فقره پرونده و رشد 6.40 درصدی نسبت به سال 94 در جایگاههای بعدی این موارد قرار دارند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری مازندران در مورد پرونده های حقوقی استان خاطرنشان کرد: در سال 95 مطالبه وجه با 14 هزار 722 فقره پرونده و کاهش 37 درصدی نسبت به سال 94 اعسار از پرداخت محکوم‌به با 11 هزار و 904 فقره پرونده و رشد 39 درصدی، تأمین خواسته با 11 هزار و340 فقره پرونده و کاهش 33 درصدی از جمله پرونده های رده نخست دادگاه ها و دادسراهای عمومی بوده است.

وی افزود: اعسار از پرداخت هزینه دادرسی با 8 هزار 404 فقره پرونده و رشد 16.29 درصدی، طلاق توافقی با 7 هزار 900 فقره و عدم افزایش نسبت به سال 94، مطالبه وجه چک با 5 هزار 7707 فقره و کاهش 40 درصدی نسبت به سال گذشته در رده های بعدی پرونده های حقوقی قرار دارد.

موسوی در ادامه موسوی تصریح کرد: از جمله اقدامات انجام شده در خصوص با کاهش طلاق  می توان به انجام کارگاه‌های آموزشی و انتقال تجربیات و راه‌اندازی چندین مرکز مشاوره در سال جاری در 4 شهر ساری، بابل، قائم شهر و آمل اشاره کرد.

وی از اجباری شدن دوره های مشاوره پیش از ازدواج از پایان سال 96 خبر داد و گفت:برابر با ابلاغیه شورای عالی انقلاب فرهنگی از پایان سال96  شرکت در کلاس های مشاوره قبل زدواج به مدت حداقل6ساعت اجباری می شود.

وی افزود: به علاوه به زودی با مشارکت شهرداری ساری به منظور ساماندهی افراد بی سرپناه و کارتون خواب و 2ساختمان خانه مهر یا همان گرم خانه احداث می شود.

آخرین اخبار

مجازات دروغگویی خواستگار در رابطه با تجرد چیست؟

ابعاد حقوقی آثار تحصیل تابعیت ایران

2 دختر نوجوان به علت تداوم و افراط در بازی‌های سایبری، خودکشی کردند

ایستادگی قاطعانه قوه قضاییه در مقابل فضاسازی‌های رسانه‌ای

پایان نوستالژی باغ ایرانی در بهشهر

انتخاب شهردار قائم شهر تا پایان هفته جاری / 16 گزینه روی میز است

ازدواج سفید، به نام آزادی به کام هرزگی

خرید کالای قاچاق به اقتصادملی آسیب وارد می کند

سیمای مازندران پس از یک‌سال که هیچ پس از چهار سال هم تغییر نکرد

آغاز ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره بسیج و رسانه مازندران

عشق با دانش متمم می شود/هرکه عاشق شد معلم می شود

اینجا زندگی جریان دارد...

روشن دلی که صدایش جادو می کند!

محیط بانان حافظان عرصه محیط زیست

سرنوشت نامعلوم مرکبات مازندران در زمستان امسال /تولید مازاد بلای جان باغداران

خودشکنی مهمترین ویژگی یک خطیب جمعه/لزوم تشکیل هئیت امنا برای نگهداری از میراث ماندگار فرهنگی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی محمودآباد عضو کمیته داوران کنگره بین المللی شد

منع عرضه قلیان در اماکن عمومی

راه های رسیدن به وزن ایده آل

اظهارات مردمی و مسؤولان درباره حکم تخلیه یک روستا در آمل