معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد

شناسایی 760 رقم انار در ایران

شنبه , 13 آبان 1396پرنیت خبر
شناسایی 760 رقم انار در ایران

کاسپین24/معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: 760 رقم انار در ایران شناسایی شده است.‌

به گزارش کاسپین24؛محمد علی طهماسبی امروز در پنجمین جشنواره انار اشرف در مجموعه تاریخی و گردشگری هوتو شهرستان بهشهر، اظهار کرد: مجلس در برنامه ششم توسعه، اختصاص 500 هزار هکتار از اراضی شیب دار کشور به کشت گونه های مثمر و دارویی را مصوب کرد که در تلاش هستیم با همکاری مردم در اراضی مستثنیات که بازدهی مطلوبی ندارند به کشت گیاهان مثمر بپردازیم.

وی افزود: در این زمینه تسهیلات ارزان قیمت و درازمدت به شهرستان ها ابلاغ می شود که باید باغداران و کشاورزان طرح های خود را تهیه و ارائه کنند تا به بانک های عامل معرفی شوند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه 760 رقم انار در ایران شناسایی و جمع آوری شده است، خاطرنشان کرد: شهرستان بهشهر از لحاظ اقلیمی بسیار مستعد احداث باغ و پرورش انار است و باید از این پتانسیل و ظرفیت کمال استفاده را کرد که به همین منظور مسئولان شهرستان بهشهر باید به دنبال جذب سرمایه گذار برای احداث کارخانه صنایع تبدیلی انار باشند زیرا با تهیه فرآورده های با کیفیت می توان این محصولات را به استان های دیگر و حتی کشورهای مختلف صادرات کرد.

طهماسبی گفت: حتی اگر در شهرک های صنعتی هر شهرستانی زمینی برای احداث صنایع تبدیلی وجود نداشته باشد وزارت جهاد کشاورزی هیچ محدودیتی برای واگذاری زمین به منظور احداث صنایع تبدیلی ندارد و فقط باید سرمایه گذار در این زمینه متقاضی باشد.

وی تصریح کرد: احداث گلخانه، استخر، صنایع تبدیلی و هر گونه فعالیت های کشاورزی؛ تغییر کاربری محسوب نمی شود و در حال حاضر هیچ محدودیتی در زمینه پرداخت تسهیلات و واگذاری زمین در این زمینه وجود ندارد که باید از این فرصت به خوبی استفاده کرد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: قرار شده در مقابل واردات موز به کشور، صادرات مرکبات از ایران صورت گیرد و در همین راستا سال گذشته 353 هزار تن سیب از ایران صادر شد که اگر این صادرات انجام نمی شد 150 هزار تن سیب در سردخانه های کشور باقی می ماند.

طهماسبی افزود: ایران سالانه 5 میلیون تن مرکبات تولید می کند که از این میزان دو میلیون تن پرتقال است و همچنین سالانه 3 میلیون و 800 هزار تن سیب و 300 هزار تن کیوی در کشور تولید می شود که می توان مازاد نیاز کشور را صادر کرد.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه صادرات محصولات باغی و کشاورزی باید بخش خصوصی و اتاق بازرگانی و ناوگان حمل و نقل فعال شوند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به پتانسیل بالای شهرستان بهشهر در زمینه باغداری و کشاورزی؛ پیشنهاد می کنم که با حضور و تعامل میان مردم، مسئولان و سازمان های مردم نهاد این شهرستان "طرح جامع توسعه بخش کشاورزی بهشهر" را تهیه کنید که این طرح می تواند شامل باغ، زراعت، صنایع تبدیلی و پرورش دام باشد.

طهماسبی در پایان تصریح کرد: در زمینه آموزش باغداری انار اشرف، وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد تا کلاس های آموزشی و عملی با حضور متخصصان پرورش انار، تغذیه، آفت و هرس درخت را برای متقاضیان احداث باغ انار در بهشهر برگزار کند./ایسنا

 

آخرین اخبار

مرثیه ای برای مرگ تالاب‌های مازندران

تاکنون بیش از 17 میلیارد تومان برای مجتمع فرهنگی کردان ساری هزینه شد

طمع به نمایندگی مجلس در نشست های صنعتی یک مدیر

مهندس مخبری برترین انبوه ساز کشور شد

به مشکلات صنعتگران آملی توجه شود

مصدومیت 13هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی در مازندران

۷۴۸ پروژه عمرانی طی چهار سال در آمل بهره برداری شد

مسئولیت پذیری در مدیریت جدی گرفته شود

تغییر کاربری زمین کشاورزی با مجوز دولتی!

آیا شورای شهر حقوق شهروندی را رعایت می کنند؟

پرواز سیمرغ فجر در آسمان فرهنگ و هنر مازندران

چرتکه در والیبال!

آقای مدیرکل اگر وقت شد "شکل شاه" را دریابید!

هشتگ به وزیر: ورزشگاه می خواهیم

پایان چرت زمستانی آقای معاون استاندار!

خداحافظی با صنعت قدیمی مازندران/ چرم سازان لوله ساز می شوند

ردپای نور چشمی‌ها در حیاط خلوت «شرکت‌های کشت و صنعت کارون»

بازنشستگان باید از سیستم خارج شوند

دانشگاه ها موتورهای رشد اقتصادی جوامع

۴۰ سال اقتدارملی با حضور حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن