کاهش چشمگیر مهاجرت پرندگان مهاجر به فریدونکنار / خانه ای که دیگر امن نیست!

چهارشنبه , 1 آذر 1396پرنیت خبر
کاهش چشمگیر مهاجرت پرندگان مهاجر به فریدونکنار / خانه ای که دیگر امن نیست!

کاسپین24/رئیس اداره حیات وحش اداره‌‌کل حفاظت محیط زیست مازندران از کاهش چشمگیر مهاجرت پرندگان مهاجر به فریدونکنار خبرداد.‌

به گزارش کاسپین24؛کوروس ربیعی در گفت‌وگو با ایسنا مازندران با اشاره به ورود پرنده‌های مهاجر به تالاب‌های فریدونکنار، اظهار کرد: با توجه به گرمای هوای امسال و بارندگی کم، پرنده‌های مهاجر نسبت به سال قبل از تراکم جمعیتی کمتری در فریدونکنار برخوردار هستند.

وی خاطرنشان کرد: غازها، اردک‌های سرسبز، خوتکا، اردک فیلبشت، چنگرها، آب چلیک ها از گونه های رایجی هستند که به منطقه فریدونکنار مهاجرت کردند اما تمامی این گونه ها در حدود 20 درصد جمعیت را شامل می شوند و آن تراکمی که در سال‌های گذشته از کنار جاده کمربندی فریدونکنار شاهد بودیم امسال وجود ندارد.

رئیس اداره حیات وحش اداره‌‌کل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به صید غیرمجاز پرندگان توسط برخی افراد در فریدونکنار، تصریح کرد: برنامه و طرحی برای جلوگیری از صیدغیرمجاز و برپایی بازار پرندگان ارائه شده اما این طرح باید با همکاری مراجع مختلف همچون دادستانی، استانداری و فرمانداری فریدونکنار پیگیری و اجرا شود.

ربیعی با بیان اینکه تالابی برای ایجاد منطقه حفاظت شده در فریدونکنار وجود ندارد، گفت: مشکل اصلی برای جلوگیری از صید پرندگان در فریدونکنار، مالکیت زمین‌ها است که نمی‌توان زمین‌های شخصی را محافظت شده اعلام کرد.

وی افزود: کشاورزان فریدونکناری به صورت خودجوش زمین‌های خود را به صورت تالاب دایر می‌کنند و با این کار حق انتفاع و بهره‌برداری را برای خود امری طبیعی می‌دانند.

رئیس اداره حیات وحش اداره‌ کل حفاظت محیط زیست مازندران اظهار کرد: روش شکار دوما برای صیادان مجاز است اما خواستار حذف روش‌ دام‌های هوایی و ساماندهی گذر و کرس هستیم.

ربیعی یادآور شد: با توجه به بهره‌برداران زیادی که در امر صیادی در فریدونکنار وجود دارد و احتمال بروز درگیری و تنش، برخوردهای قانونی با اینگونه افراد امکان پذیر نیست.

وی تصریح کرد: وابستگی معیشتی، سابقه طولانی مدت صیادی و حق مالکیت از زمین‌های کشاورزی از دیگر مواردی است که موجب جلوگیری از برخورد با صیادان فریدونکناری می‌شود و این مهم فقط با یک برنامه صحیح و هماهنگی تمامی دستگاه‌ها قابل اجرا است.

 

 

لینک خبر

آخرین اخبار

سینا قربانی گفت:رسالتم با رویه این شورای شهر در تضاد است/عده ای فقط به فکر لابی هستند

موضوع اتصال متروی تهران به آمل به صورت جدی پیگیری می شود

شتاب مدیران برای شکایت از رسانه‌ها/جهاد دانشگاهی بی برنامه مدعی شد!

تکرار تلخ چه‌کنم چه‌کنم‌های باغداران در زمان فروش

اشرافی‌گری ارتجاع و حرکات ضدانقلابی است

عبدالله رضیان رئیس جدید مجمع نمایندگان مازندران شد

مرثیه ای برای مرگ تالاب‌های مازندران

تاکنون بیش از 17 میلیارد تومان برای مجتمع فرهنگی کردان ساری هزینه شد

طمع به نمایندگی مجلس در نشست های صنعتی یک مدیر

مهندس مخبری برترین انبوه ساز کشور شد

به مشکلات صنعتگران آملی توجه شود

مصدومیت 13هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی در مازندران

۷۴۸ پروژه عمرانی طی چهار سال در آمل بهره برداری شد

مسئولیت پذیری در مدیریت جدی گرفته شود

تغییر کاربری زمین کشاورزی با مجوز دولتی!

آیا شورای شهر حقوق شهروندی را رعایت می کنند؟

پرواز سیمرغ فجر در آسمان فرهنگ و هنر مازندران

چرتکه در والیبال!

آقای مدیرکل اگر وقت شد "شکل شاه" را دریابید!

هشتگ به وزیر: ورزشگاه می خواهیم