کاخ موزه رامسر؛ چشم انداز بی بدیل تاریخ ایران

یکشنبه , 10 اردیبهشت 1396پرنیت خبر
کاخ موزه رامسر؛ چشم انداز بی بدیل تاریخ ایران

کاسپین24/مدیر مجتمع فرهنگی موزه شهدای رامسر کاخ موزه رامسر را چشم انداز بی بدیل گردشگری مازندران عنوان کرد.‌

علی غلامی در گفت وگو با ایسنا مازندران گفت: در مجتمع موزه ای شهدای رامسر دو بنا تبدیل به موزه رامسر شد و تا سال گذشته اسم این مکان کاخ موزه رامسر بود که دارای یک موزه بود و با ایجاد طرح جامع برای گسترش، احیا و مرمت و بازسازی ساختمان تاج الملوک انجام و به طرح موزه ای تبدیل شد.

وی تصریح کرد: ساخت بنای کاخ موزه رامسر از سال ۱۳۱۲ شروع و در سال ۱۳۱۶ به اتمام رسید و در آن مدت که این کاخ در اختیار پهلوی اول بود کاربرد تفریحی داشت و از زمان پهلوی دوم به قرقگاه حکومتی شد؛ بر اساس اسناد موجود تصمیمات مهمی گرفته شد و کابینه جمشید آموزگار در این مکان به او واگذار شده است.

وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا مدتی این کاخ بسته بود و در سال ۱۳۷۹ عملیات احیا انجامو تبدیل به موزه کاخ رامسر شد. در موزه کاخ رامسر ۲۵۰ اثر از تابلوهای نقاشی، مبلمان، تندیس ها آثار برنزی و فرش ها به نمایش گذاشته شده که شبیه عمارت است. در سال گذشته بنای تاج الملوک که همسر پهلوی اول بود تبدیل به موزه عاج ایران شد و ۳۰۰ اثر ارزشمند از عاج فیل با ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

مدیر مجتمع فرهنگی موزه شهدای رامسر گفت: موزه عاج در خاورمیانه و ایران اولین و تخصصی ترین موزه جهان است و تنها موزه ای است که از تمامی نقاط زیستگاه فیل ها آثار بسیاری در آن گردآوری شده و این موجب افتخار مردم رامسر است.

وی افزود: با احداث موزه مردم شناسی آثاری از شهر رامسر گردآوری شده و نمایشگاه عکس، اسناد و املاک خاندان پهلوی در موزه فراهم شد و بخش سازه های هخامنشی اضافه شده که المان نمایشی دارد و ترافیک روی موزه ها را کاهش داده است. در محوطه این موزه باغ بامبو با پوشش گیاهی بامبو راه اندازی و احیا و فضای گردشگری و نمایشی برای آن ایجاد شد.

وی تصریح کرد: یک چشمه قدیمی از سال ۱۳۱۲ در این مکان وجود دارد که کل آب این مجموعه را تامین می کند و شش هکتار زمین را آبیاری کرده و باغ ۳۳ هکتاری و آتش نشانی رامسر از این آب استفاده می کنند و با احیای چشمه دارای فضای نمایشی زیبایی است.

غلامی گفت: در فروردین ۹۵ در طول یک ماه ۶۲ هزار نفر بازدید کننده از این مجموعه دیدن کردند و از فضای موزه عاج ایران در طی ده روز بیش از  ۷۵ هزار نفر بازدید صورت گرفته که نشان دهنده بازخورد خوب آن است.

وی گفت: در چهارم فروردین ۹۶ رکورد ۱۶ ساله بازدید در یک روز شکسته شد که  ۸۹۲۲ نفر بازدید کننده ثبت شد.

وی خاطر نشان کرد: مساحت کاخ ۶ هکتار است و بنایی به نام تاج الملوک به آن اضافه شد و با توجه به فضای موجود موزه های دیگری در این مکان آماده می شود تا در بخش گردشگری موفق عمل کرده و آمار گردشگران و توسعه کسب و کار در شهر بیشتر شود‌. طراحی و بنای موزه عاج با هزینه یک و نیم میلیارد تومان راه اندازی شد که دارای سیستم امنیتی ویژه و  المان های مناسب است.

این مسئول گفت:  از نظر طراحی چیدمان آثار سالن تزیینات انسانی و غیر انسانی تالار فیل، تالار جنگ افزار، تالار تزیینات ۱و ۲ و ۳ و سالن مبلمان محتوای خوبی دارد. جشنواره بهار نارنج در سه بخش صنایع دستی شمال ایران فرآورده های بهار نارنج و سوغاتی های رامسر در اردیبهشت ماه در این کاخ برگزار می شود.

آخرین اخبار

سینا قربانی گفت:رسالتم با رویه این شورای شهر در تضاد است/عده ای فقط به فکر لابی هستند

موضوع اتصال متروی تهران به آمل به صورت جدی پیگیری می شود

شتاب مدیران برای شکایت از رسانه‌ها/جهاد دانشگاهی بی برنامه مدعی شد!

تکرار تلخ چه‌کنم چه‌کنم‌های باغداران در زمان فروش

اشرافی‌گری ارتجاع و حرکات ضدانقلابی است

عبدالله رضیان رئیس جدید مجمع نمایندگان مازندران شد

مرثیه ای برای مرگ تالاب‌های مازندران

تاکنون بیش از 17 میلیارد تومان برای مجتمع فرهنگی کردان ساری هزینه شد

طمع به نمایندگی مجلس در نشست های صنعتی یک مدیر

مهندس مخبری برترین انبوه ساز کشور شد

به مشکلات صنعتگران آملی توجه شود

مصدومیت 13هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی در مازندران

۷۴۸ پروژه عمرانی طی چهار سال در آمل بهره برداری شد

مسئولیت پذیری در مدیریت جدی گرفته شود

تغییر کاربری زمین کشاورزی با مجوز دولتی!

آیا شورای شهر حقوق شهروندی را رعایت می کنند؟

پرواز سیمرغ فجر در آسمان فرهنگ و هنر مازندران

چرتکه در والیبال!

آقای مدیرکل اگر وقت شد "شکل شاه" را دریابید!

هشتگ به وزیر: ورزشگاه می خواهیم