آمار زایمان طبیعی در مازندران افزایش داشت

شنبه , 16 اردیبهشت 1396پرنیت خبر
 آمار زایمان طبیعی در مازندران افزایش داشت

کاسپین24/مدیرمسئول مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان شهرستان قائم‌شهر، گفت: آمار زایمان طبیعی در مازندران افزایش داشت.‌

زینب هدایتی در گفت‌وگو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه قدمت مامایی به اندازه تمام عمر بشر روی کره زمین است، اظهار کرد: نخستین زنی که روی زمین فرزندی به دنیا آورد، دانش مامایی خلق شد و همانند هر رشته دیگری رشته مامایی هم دچار چالش‌ها و دغدغه‌های فراوانی است.

وی افزود: مامایی به دلیل گستردگی رشته در بخش‌های مختلف مشکلات متنوع هم دارد و گروه های مختلف مامایی شامل شاغلان بیمارستان و ماماهای مراکز بهداشت و پزشک خانواده و مامای مطب‌دار و مراکز مشاوره هستند.

هدایتی درباره مشکلات ماماها در بیمارستان‌ها با بیان اینکه عمده مشکلات این افراد مربوط شیفت‌های کاری سنگین و تعداد کم پرسنل است، تصریح کرد: مشکلات ماماها در پزشک خانواده و مراکز بهداشتی، عدم امنیت شغلی و شیوه نامناسب پرداخت حقوق و دستمزد است و در مراکز مشاوره و مطب‌های مامایی مشکلات بیمه‌ای وجود دارد.

مدیرمسئول مرکز مشاوره مامایی رویان، یادآور شد: مامایی در سال‌های اخیر پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشت و همکاران ماما در بخش‌های مختلف با وجود مشکلات فراوان همچنان از جان و دل برای حفظ جایگاه مامایی در جامعه تلاش می‌کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه تثبیت شغل مامایی در جامعه کمک شایانی به حفظ سلامت مادر و کودک و خانواده می‌کند، عنوان کرد: در حال حاضر با برگزاری کلاس‌های دوران بارداری، ورزش و شنا بارداری تبدیل به دوره‌ای شیرین از زندگی بانوان شده و تمام اینها به لطف تلاش همکاران ماما در همه جای ایران امکانپذیر است.

وی گفت: در سال ۹۵ اکثر بیمارستان‌های دولتی با برگزاری کلاس‌های بارداری و شروع زایمان آسان و حضور همسر حین تولد خاطرات خوبی را برای مادران در زمان تولد ایجاد می‌کنند و امیدوارم که در آینده بتوانیم با پیشرفت مامایی در ایران همانند کشورهای پیشرفته زایمان در منزل را مجددا احیا کنیم.

هدایتی با بیان اینکه در مازندران آمار زایمان طبیعی به صورت چشمگیری افزایش داشت، افزود: در سال‌های گذشته مادرانی که به مطب مراجعه می‌کردند خواستار سزارین بودند اما در حال حاضر اکثر زنان‌ جوان باردار تمایل زیادی به زایمان طبیعی دارند.

وی تصریح کرد: در بیشتر مواقع بیمارستان‌ها با اطلاعات و آگاهی و برگزاری کلاس‌های تئوری برای مادران آنها را برای زایمان طبیعی آموزش می‌دهند.

این کارشناس مامایی درباره تفاوت زایمان طبیعی و سزارین و همچنین فواید و مضرات آن، گفت: در زایمان طبیعی یه دلیل حضور مامای همراه در زایشگاه با زائو و نیز حضور همسر و مامای همراه بسیار به آرامش مادر کمک می‌کند.

وی افزود: مادر باردار ۹ ماه مراقبت را از مامای خود در مطب یا مرکز دریافت می‌کند و هنگام زایمان حضور یک فرد آشنا آرامش و اطمینان زیادی به مادر می‌دهد تا دردهای زایمان را با تنفس و ماساژ راحت‌تر تحمل کند.

هدایتی تصریح کرد: بیمارستان‌هایمان در حال حاضر اکثراً شرایط یک زایمان فیزیولوژیک را دارند و لوازمی مانند توپ تولد، دستگاه تنفس، آب گرم و حتی وان لیبر در آب، موسیقی و بخور بسیار مؤثر است.

وی با اشاره به اینکه در سزارین خونریزی مادر حدود یک لیتر است اما در زایمان طبیعی حدود نیم لیتر خون از بدن مادر خارج می‌شود، گفت: برگشت‌پذیری در زایمان طبیعی بلافاصله  است اما در سزارین حداقل سه تا چهار روز طول می‌کشد و عوارض بیهوشی و مصرف دارو حین جراحی سزارین وجود دارد که در زایمان طبیعی اینطور نیست و برای جنین نیز میزان آلرژی و مشکلات تنفسی در زایمان طبیعی کمتر است.

هدایتی یادآور شد: امیدوارم روزی برسد که دوباره زایمان در منزل انجام شود و مادرها در امن‌ترین جای دنیا یعنی همان خانه فرزند خود را به دنیا بیاورند اما متأسفانه در حال حاضر مادران فرزندان خود را جایی خارج از خانه به دنیا می‌آورند.

آخرین اخبار

سینا قربانی گفت:رسالتم با رویه این شورای شهر در تضاد است/عده ای فقط به فکر لابی هستند

موضوع اتصال متروی تهران به آمل به صورت جدی پیگیری می شود

شتاب مدیران برای شکایت از رسانه‌ها/جهاد دانشگاهی بی برنامه مدعی شد!

تکرار تلخ چه‌کنم چه‌کنم‌های باغداران در زمان فروش

اشرافی‌گری ارتجاع و حرکات ضدانقلابی است

عبدالله رضیان رئیس جدید مجمع نمایندگان مازندران شد

مرثیه ای برای مرگ تالاب‌های مازندران

تاکنون بیش از 17 میلیارد تومان برای مجتمع فرهنگی کردان ساری هزینه شد

طمع به نمایندگی مجلس در نشست های صنعتی یک مدیر

مهندس مخبری برترین انبوه ساز کشور شد

به مشکلات صنعتگران آملی توجه شود

مصدومیت 13هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی در مازندران

۷۴۸ پروژه عمرانی طی چهار سال در آمل بهره برداری شد

مسئولیت پذیری در مدیریت جدی گرفته شود

تغییر کاربری زمین کشاورزی با مجوز دولتی!

آیا شورای شهر حقوق شهروندی را رعایت می کنند؟

پرواز سیمرغ فجر در آسمان فرهنگ و هنر مازندران

چرتکه در والیبال!

آقای مدیرکل اگر وقت شد "شکل شاه" را دریابید!

هشتگ به وزیر: ورزشگاه می خواهیم