خودگویی و خودخندی عجب مرد هنرمندی/

آیا بخشدار لاریجان حافظ سلامت مردم است؟!ریزگردها در کمین لاریجان

دوشنبه , 8 خرداد 1396پرنیت خبر
آیا بخشدار لاریجان حافظ سلامت مردم است؟!ریزگردها در کمین لاریجان

کاسپین24/کاسپین24/صبح با طلوع آفتاب و آغاز فعالیت معادن، به جای هوای تازه و زیبایی های طبیعی ناگهان غرش ریزش کوه و انبوهی از گردوغبار معادن در محور هراز نمایان می شود.‌

به گزارش کاسپین24؛در مسیر محور زیبای هراز، آنچه بیش از همه دوستداران طبیعت را آزار می دهد، انبوه معادنی است که هر روز یا به تعدادشان افزوده می شود و یا میزان برداشت اشان از طبیعت و دل کوه افزایش می یابد.
صبح با طلوع آفتاب و آغاز فعالیت معادن، به جای هوای تازه و زیبایی های طبیعی ناگهان غرش ریزش کوه و انبوهی از گردوغبار معادن در محور هراز نمایان می شود.
انبوه گردوغبار معادن در ساعات برداشت، محور هراز را می پوشاند و فضای نفس کشیدن را از اهالی منطقه و گردشگران می گیرد.
رضا طاهری مدیرعامل انجمن دماوندکوه در گفت وگو با ایسنا،گفت: بیش از 30 معدن در حوزه بخش لاریجان وجود دارد که دستگاه سنگ شکن این معادن اغلب فاقد مجوز است.
وی با بیان اینکه مشکل اساسی این معادن این است که معادن فاصله خود را با رودخانه هراز رعایت نمی کنند، می افزاید: به کارگیری برخی سنگ شکن ها، در کنار رودخانه یکی از معضلات است؛ عدم رعایت فاصله موجب می شود که شن هایی که شستشو داده می شود وارد رودخانه شده و املاح سنگینی وارد آب رودخانه شود.
طاهری تصریح می کند: فاصله معادن از رودخانه حداقل باید 150متر باشد تا املاح سنگین وارد رودخانه نشود.باید چاله های عمیق در معادن وجود داشته باشد تا در حوضچه هایی آب وارد شود و رودخانه را آلوده نکند.
مدیرعامل انجمن دماوندکوه با اشاره به بخش دیگری از مشکل معادن در محور هراز می گوید: مجوز فعالیت های معدنی در لاریجان به تعداد کم بود اما در سال های اخیر سازمان صنعت و معدن تعداد معادن افزایش یافته و حدود 135 تا 140 مجوز معادن در این منطقه صادر شده است که عمدتا برخی بهره برداری نشده است.
وی مشکل عمده فعالیت معادن در محور هراز را مشکل گردوغبار ناشی از فعالیت این معادن عنوان می کند: ریزگردهای ناشی از فعالیت معادن حتی از شیشه های بسته نیز عبور می کند و وارد ریه های تنفسی می شوند.
طاهری با بیان اینکه رستوران دارها و ساکنین منطقه با فعالیت معادن دچار مشکلات می شوند؛ می افزاید: مشکلات ناشی از معادن را بارها اعلام کردیم و گفتیم که باید برداشت از کوه ها حدی داشته باشد که متاسفانه رعایت نمی شود، برداشت خاک بی رویه میزان گردوغبار را افزایش می دهد، از سویی کامیون هایی که این شن و ماسه ها را جابه جا می کنند بدون حفاظ و پوشش هستند که گردوغبار را در محور پراکنده می کنند.
وی می افزاید: میزان تردد کامیون های حامل شن وماسه در این محور در هر روز به سه هزار کامیون می رسد، کامیون ها باید پوشش داشته باشند؛ عملا شن را باد می برد و هوا آلوده می شود؛ برای اتومبیل ها این شن ها می تواند خطرات آسیب زدن به خودروها را به دنبال داشته باشد.
طاهری با انتقاد از اینکه احکام پلمپ معادن به درستی اجرایی نمی شود، بیان می کند: عدم نظارت بر معادن موجب صدمه زدن به محیط زیست و محیط طبیعی این معادن می شود.
بخشدار امامزاده عبدالله(ع) آمل نیز در گفت وگو با ایسنا نیز مشکل وجود معادن در این منطقه را تایید می کند و می گوید: این معادن در حوزه امامزاده عبدالله و بخش لاریجان وجود دارند و فعالیت می کنند اما نظارت آن بر عهده سازمان صنایع و معادن است.
یحیی عسگری پور بیان می کند: مجوز معادن در آمل از استان صادر می شود و از شهرستان نظری در این زمینه اخذ نمی شود و نظارت آن نیز از سوی شهرستان نیست.
وی می افزاید: بارها در این زمینه تذکر کردیم که اگر قرار است نظارت ها شهرستانی شود مجوزها نیز از سوی شهرستان صادر شود.
عسگری پور تصریح می کند: نظارت در حوزه معادن یکپارچه نیست و بستن معادن نیز با قوت زیادی صورت نمی گیرد.

 

آخرین اخبار

مرثیه ای برای مرگ تالاب‌های مازندران

تاکنون بیش از 17 میلیارد تومان برای مجتمع فرهنگی کردان ساری هزینه شد

طمع به نمایندگی مجلس در نشست های صنعتی یک مدیر

مهندس مخبری برترین انبوه ساز کشور شد

به مشکلات صنعتگران آملی توجه شود

مصدومیت 13هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی در مازندران

۷۴۸ پروژه عمرانی طی چهار سال در آمل بهره برداری شد

مسئولیت پذیری در مدیریت جدی گرفته شود

تغییر کاربری زمین کشاورزی با مجوز دولتی!

آیا شورای شهر حقوق شهروندی را رعایت می کنند؟

پرواز سیمرغ فجر در آسمان فرهنگ و هنر مازندران

چرتکه در والیبال!

آقای مدیرکل اگر وقت شد "شکل شاه" را دریابید!

هشتگ به وزیر: ورزشگاه می خواهیم

پایان چرت زمستانی آقای معاون استاندار!

خداحافظی با صنعت قدیمی مازندران/ چرم سازان لوله ساز می شوند

ردپای نور چشمی‌ها در حیاط خلوت «شرکت‌های کشت و صنعت کارون»

بازنشستگان باید از سیستم خارج شوند

دانشگاه ها موتورهای رشد اقتصادی جوامع

۴۰ سال اقتدارملی با حضور حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن